V rámci naší série rozhovorů s hypotečními specialisty jsme Vám připravili krátký rozhovor se specialistou Jakubem, který pracuje ve financích již přes 7 let. 

Dobrý den, Jakube. Mohl byste se hned na začátek v pár větách sám představit? Odkud jste, co Vás baví a jak jste se dostal k práci, kterou děláte?

Dobrý den, jmenuji se Jakub Valeš a žiji v Rožďalovicích, v malebném městečku mezi Jičínem a Poděbrady. Do práce dojíždím do kanceláří do Jičína, ale největší část mých klientů bydlí kolem Poděbrad, kde se také nejvíce pohybuji. K práci finančního poradce jsem se dostal zcela náhodně, přes svého nejlepšího kamaráda. Ve volném čase se snažím hodně sportovat, protože v práci převážně sedím v kanceláři nebo v autě, takže toho pohybu zrovna moc není. Jinak největší koníček, který mě po několika letech opět chytl a hrozně mě baví je rybaření, kde také trávím spoustu volného času. Po neustálém řešení problémů a komunikaci s lidmi v práci mám největší klid právě na rybách.

Když už jako poradce pracujete přes 7 let, můžete prozradit, kolik jste již měl klientů a jak jsou s Vámi spokojeni? Staráte se o své klienty pravidelně, nebo pracujete pouze na jednorázové bázi?

Po 7 letech ve financích mám něco přes 500 klientů, ale samozřejmě mi za dobu fungování prošlo pod rukami klientů mnohem víc. Některé jednorázové klienty přesměrovávám na kolegy, kteří v oboru ještě nejsou tak dlouho a nemají ještě takovou klientskou základnu. Převážně pracuji s klienty, se kterými už spolupracujeme řadu let a mají kompletní portfolio u mě a obrací se na mě se vším. V posledních dvou letech mám i asistentku, která se převážně zabývá servisem a péčí o mé klienty, aby jim opravdu nic nechybělo.

Popravdě, setkáváme se s lidmi, kteří nemají finanční poradce příliš v lásce. Často se jedná o rádoby odborníky na finance, kterým ve skutečnosti vůbec nerozumí. Takoví lidé i přesto lidem radí, jak s penězmi zacházet, respektive pouze je tlačí do podpisu nějaké smlouvy. Jak se k takovému názoru stavíte a v čem jste zrovna Vy jiný?

K tomu bych řekl jen to, že stejně jako každá práce, i tato je hlavně o lidech. V různých oborech jsou lidé kvalitní a méně kvalitní a tomu odpovídají i jejich výsledky a práce. Reklamu a vizitku si vytváříte sami. Pokud chcete fungovat dlouhodobě, bez spokojených klientů, kteří Vás budou doporučoval dále, to nepůjde. Další věcí je, že se neustále zpřísňují podmínky a těch nekvalitních poradců ubývá. Nebude to trvat moc dlouho a na trhu zůstanou jen kvalitní poradci, kteří opravdu rozumí tomu co dělají a mají kvalitní klientský kmen.

Jak už jsem řekl, přijde mi, že jejich jediným cílem je, aby jejich klient podepsal smlouvu, kterou pravděpodobně nepotřebuje a ani mu ji nejsou schopni pořádně představit a vysvětlit. Jak jinak s klienty pracujete Vy?

Já pracuji s klienty tak, že jim nejdřív představím jaké možnosti dnes vůbec na finančním trhu máme a vyslechnu si představy a požadavky, co by vůbec od daných produktů ten určitý klient očekával.  Až poté připravujeme smlouvy, tak, aby byly klientovi ušity přímo na míru a seděly mu. Dále máme nějaké společně cíle a sny, které se společně snažíme plnit. Pro mě je dnes nejdůležitější, aby si klienti vytvářeli finanční rezervu, která je chrání před tím, aby se dostali do nějaké financí tísně. Mám rád, když si vždy klient má kam sáhnout pro své dobře zhodnocení finanční prostředky

Kdo je podle Vás vaším typickým klientem, respektive kdo vás potřebuje?

Pro mě je typický klient člověk, který přemýšlí nad svoji budoucností a chce se dobře starat o svoje peníze.

Chápu, že částky se pohybují v jiných řádech u lidí řešících hypotéku a životní pojištění, ale lze nějak vyčíslit, kolik jste schopný svému průměrnému klientovi ušetřit?

Na tuto otázku je pro mě složité odpovědět, protože dneska mi nejde převážně o to klientovi co nejvíc ušetřit, ale mé přaní je, aby klient byl správně zajištěn. Je potřeba si uvědomit, že na finančním trhu je takřka vždy cena spojená s kvalitou a marže dnes mají instituce zhruba podobné. Proto dnes s klienty neřeším pouze otázku ceny, ale také otázku kvality. Když budete mít tu nejlevnější pojistku, která Vám ale nic neproplatí, tak už je lepší nemít žádnou.

 

0
Komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *