Máme za sebou první kvartál nového roku, hypoteční trh nám znatelně zpomalil a to jak co se týče růstu sazeb, tak i dle objemu sjednaných hypoték. Co lze očekávat od zbytku roku 2019? 

Nejnižší objem sjednaných hypoték za 5 let

To, že bude objem hypotečních úvěrů klesat se očekávalo, ale určitě ne v takové míře. V lednu a únoru jsme zaznamenali meziroční pokles sjednaných hypotečních úvěrů o více než 30 %. To je výrazně větší propad, než analytici a ekonomové odhadovali. Otázka je, jak se tento pokles promítne do vývoje hypoték a cen nemovitostí ve zbytku roku.

Lze očekávat snížení sazeb? 

Začátek roku byl také překvapivý ohledně vývoje úrokových sazeb. Po takřka ročním zvyšování sazeb bank jsme byli svědky snížení téměř od všech institucí a to v průměru o 0,2 %. S tímto trendem začala banka Unicreditbank, která hned na začátku ledna snížila svoje sazby na minimum (bylo možné se dostat až na 2,29% úrok s 10letou fixací) a ostatní banky se k tomuto trendu postupně přidávaly, aby byly schopné si konkurovat. Další snížení sazeb se už ale neočekává a směr by měl být opačný a to pozvolný růst.

Promítnou se změny do cen nemovitostí?

To je otázka, kterou má v hlavě spousta klientů, kteří s koupí nemovitosti čekají a aktuální tržní ceny se jim zdají vysoké. Odpověď většiny odborníků je jednoznačná: Ne, respektive maximálně o jednotky procent. Nízká cena hypoték tvoří jen část problému s vysokými cenami nemovitostí. Za tu hlavní příčinu odborníci stále považují pomalou výstavbu nových bytů a to, že poptávka stále značně převažuje nabídku. Jiná situace by nastala v případě většího ochlazení celé ekonomiky. V případě krize může začít cena nemovitostí padat daleko rychleji, a to dokonce o desítky procent.

Čekat s hypotékou na “lepší dny”?

Dnes už víme, že očekávané úrokové sazby kolem 4 % na přelomu roku 2019 a 2020 jsou nereálné a dle mého názoru se na konci roku budeme pohybovat kolem 3 %. A co se týče cen nemovitostí? Ať už se ceny nemovitostí zastaví a nebo půjdou směrem dolů o pár procent, člověk by si měl promyslet, jestli se mu vyplatí čekat. Nižší pořizovací cenu bytu může nahradit vyšší úroková sazba úvěru a je potom otázka, zda člověk kupující levnější nemovitost, ale s vyšším úrokem, opravdu reálně ušetří.

AUTOR: Jakub Kupka

0
Komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *