Datem 1.10.2018 vstoupila v platnost nová nařízení o hypotečním úvěrech od ČNB. Informovala nás o tom většina medií a v rámci toho mluvila hlavně o ukazatelích DTI a DSTI. Co tyto termíny přesně znamenají? Pojďme se na to podívat.

Co je to DTI?

Ukazatel DTI (debt to income) je poměr mezi čistým měsíčním příjmem domácnosti a a jejím maximálním zadlužení. Celkové zadlužení domácnosti by nemělo přesáhnout částku ve výši 9-ti násobku jejího ročního příjmu. Příklad: “Manželé Machkovi mají dohromady čistý měsíční příjem 52 000,-. Znamená to, že jejich maximální výše úvěru může být 5,6 mil. Kč.” Na první pohled to nevypadá jako velká překážka, ale pokud bude o hypotéku žádat pouze jeden žadatel s čistým měsíčním příjmem například 22 000,-, tak bude maximální výše úvěru 2,3 mil. Kč a zde už může klient při dnešních cenách nemovitostí narazit.

Co je to DSTI?

Druhým ukazatelem, který musí banky nově od 1.10. sledovat je ukazatel DSTI (debt service to income). Tento ukazatel určuje maximální měsíční splátkové zatížení vůči čistému příjmu na 45%. Jedná se ale o celkové měsíční zatížení, do kterého se klientovi započítávají veškeré aktuální úvěrové produkty (splátky spotřebitelských úvěrů, kontokorenty- i nevyčerpané, kreditní karty- i nevyčerpané, …). Příklad: “Pokud bude mít klient čistý měsíční příjem 25 000,- a aktuálně bude splácet spotřebitelský úvěr 3 000,- měsíčně, jeho maximální budoucí splátka nesmí přesáhnout 9 900,- měsíčně, což při sazbě 2,59% odpovídá hypotečnímu úvěru ve výši 2,47 mil. Kč.” Potom bude také záležet na výši spotřebitelského úvěru, protože celková míra zadlužení (DTI) pro tohoto klienta nesmí přesáhnout částku 2,7 mil.

Obrat k lepšímu? Určitě ne v blízké době

ČNB nejen těmito kroky dává jasně najevo směr, kterým se budou hypoteční úvěru v příštích letech vyvíjet. Jejich dostupnost se bude snižovat, což se ovšem nedá říct o sazbách. Od těch se očekává jenom cesta vzhůru.
0
Komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *